מזיקין

הגעתי היום מוקדם לעבודה כדי להשתתף בשיחות וידאו עם חו"ל ולסגור קצוות לפני סוף החודש. בחצי-האור של הבוקר המעונן הרגשתי שאני לא לבד בחדר. בדרך כלל בעשרים לשבע אין נפש חיה במשרד, אבל התחושה היתה בלתי-ניתנת-לניעור (הנה למה אנגלית זו שפה אלגנטית ועברית לא: unshakeable). ואז ראיתי אותה מתחת לארונית: חולדה עסיסית שנלכדה בקפיץ ששמו לכבודה בשבוע האחרון. היא עדיין גוססת שם ואני מחכה לצוות האחזקה.

זאת עוד תופעת לוואי של Covid-19. חיות ופטריות השתלטו על המבנה במהלך החודשים בהם עבדנו מהבית. הבניין שופץ לא מזמן ברמה הקוסמטית אבל הוא רקוב מיסודו. מה זה אומר לגבינו.

עוד תופעה: שיחות ה-Teams למיניהן, כמובן. היום אני בחולצה מכופתרת (ללא צווארון, פסי סיכה בתכלת ובז' על כותנה בצבע אבן. אני אוהבת מכופתרות. איזה כיף לא ללבוש טישירט שתינוקת מוללה שעות) ומכנסוני ג'ינס מרופטים כי ביזנס למעלה, פארטי למטה כבר אינם נחלתם הבלעדית של מגישי חדשות. 

דבר אחד – אוקי התחלתי לכתוב משהו אבל בדיוק ג׳וליאן עבר בלובי שבפינתו התמקמתי עד שיוציאו את הנבלה. מוותיקי המשרד, הנהלת-ביניים, אדם ציני ואדיב עד לשד עצמותיו האירופאיות. ובכן, הפיסקה הקודמת? חולצה מכופתרת, פארטי למטה? הוא גם יישם, בחולצה שעומלנה בתחילת השבוע ואולי ישבה לו ברכב, אוחז בתיק ספורט ומחבט טניס, והשוס – שורטס פרומים, ג'ינס בשטיפה בהירה עם פרנזים, חושפים ברכיים גרומות ושוקיים חצי שזופות, עד לקו בו הוא כנראה מותח את גרביו. הוא עבר בצעידה הנמרצת שלו, כפוף מעט קדימה, כמעט ופספס אותי. בהיתי בו, תוהה אם שנינו הזויים באותה מידה.

'בוקר טוב לך,' הניד בראשו. חייכתי יותר מדי. הוא התקרב אלי, ובדיבורו האיטי, השקול, ספוג המבטא, שאל: 'תגידי, בחורה צעירה שכמוך אולי מבינה בדברים האלה,' החווה לעבר המכנסיים והסנדלים. 'את חושבת שאולי זה מוגזם?'
'אני לא יודעת אם אתה צוחק עלי,' עניתי, רגלי חשופות כמעט עד לתחתונים, שלובות תחתיי, כפכפים למרגלות הכורסא.
'הו, לא לא, אני שואל אותך בכנות. את חושבת שהחוטים האלה שיוצאים מהמכפלת – בעצם אין פה מכפלת,' כמעט התנצל. 'את חושבת שאולי זה לא מתאים?'
'אתה לבוש נהדר, ג'וליאן. You carry this well, והחגורה תואמת לסנדלים.'
'שזה העיקר, נכון? כך למדו אותי האיטלקים: החגורה חייבת להתאים לנעליים,' הוא באמת התרשם מעצמו. 'זה נהדר שיש לי מישהי להתייעץ איתה כאן בישראל. קשה למצוא פה אמת מידה מספקת.' לא בדיוק הבנתי לאיזו אמת מידה הוא מתייחס, אבל הודיתי לו. הוא המשיך בדרכו למעלית, כולו swag.

נזכרתי מה רציתי לכתוב לפני שהוא הגיע. לגבי הפגישות הוירטואליות: אני הכי יפה שם. איכשהו ב-Teams תמיד יש לי שיער טוב, פרוע במידה, ונראה כאילו אני יודעת למרוח מסקרה. פיקסול התמונה מחמיא לי, אפילו תחת תאורת פלורסנט. לא יודעת, אולי זו רוויית הצבע השגויה, אבל השפתיים שלי בשרניות, חייתיות. אני מניחה שגם אחרים/ות מעבירים אחוז נכבד מהפגישות הללו בבהייה בדמותם המשתקפת. אני רואה ומרוצה. זה נחמד לדעת שאני יפה. לא יופי קונבנציונלי לחלוטין, אך מעורר עניין.  אולי עם כל לידה אני יותר שלמה עם המעטפת, עם הגוף והפנים שהתרככו קצת, שולי הדברים שכבר אינם קו הלסת הקשוח משנות העשרים שלי.

Visages by Marie Mainguy

מאוחר יותר, מרדימה את התינוקת לשנ"צ:
כל מיני דיונים בקבוצת החברות-אמהות (וואטסאפ) על שנת תינוקות, כלומר דיונים על דיונים במדיות אחרות. מישהי שלחה צילומסך של פוסט מטעם איזו יועצת שינה? פסיכולוגית? אנא עריף. בכל מקרה היא משתפכת שם על הזנחת תינוקות בוכיים במיטתם במסגרת חינוך לשינה. מודה שהפסקתי לקרוא באמצע. היא מזדעזעת מכך שהורים מקשים את ליבם למען רווחתם האישית ומאפשרים לתינוקות לצרוח עד שירדמו באפיסת כוחות, במטרה ללמדם להירדם בכוחות עצמם. ואז מישהי אחרת שלחה פוסט מקביל של אבא אחד שלא מבין איך הורים אחרים יכולים להתעלל בתינוקות חסרי ישע ומעדיפים לצפות בטלוויזיה במקום להרגיע ולנחם.

זה לא משנה איך אני מתנהלת בביתי (על הידיים 24/7 בערך). חורה לי המשטור וההשתלחות בהורים – מטעם הורים אחרים. אף אחד, עד היום, כולל ד"ר ספוק, לא המציא את נוסחת הפלא להורות מדויקת. כל הורה, לעצמו/ה, נמצאים בדד מול הצאצא, באופן הכי אינטימי, הכי עמוס אחריות ואשמה נגררת. מי שמכם להטיף נגד או בעד התנהלות כזאת או אחרת? האם עדיין תתיימרו להגדיר לאדם כיצד ראוי לנהל את חיי המין או את תזונתו? לא, כי אתם לא שם. אתם לא שם, לא בהורמונים, לא בדם, לא בעייפות, לא בתקווה, לא באידאלים ולא בהצטברות של כל הדברים. אז האמא החליטה ללמד את התינוק לישון בצורה זו או אחרת, מי אתם שתשפטו?

אין לי הרבה מחשבות על הורות. של אחרים, לפחות. אבל חשוב לי למתוח את הקו. ביקורת שהיא שפטנות במסווה של אכפתיות – מגעילה אותי. הנה, תלמדו ממני לשפוט מבלי להסוות.
אני לא קוהרנטית. התינוקת באמת לא רוצה להירדם.

מאוחר יותר, הבנות ישנות וגם ג' נרדם על הספה, אני בקצהּ השני, עדיין בפתקים של הנייד:
כל הרוח יצאה מהמפרשים.  ג' ואני הספקנו לריב על שטויות במהלך כמעט שעתיים. ג' היה מכונס בעצמו רוב הזמן, חוץ מהדקות הארוכות בהן שוחח עם חברים בטלפון. הוא אמר כמה פעמים שהוא עייף וכואב לו הגב אבל לא הצעתי לו לחטוף תנומה וגם לא הייתי סימפטית, גם אני עייפה. תוך כדי, הוא היה גועלי לקטנה שרק כרכרה סביבו ושוועה ליחס בשעה שאני טיפלתי בתינוקת. הוא התפוצץ עליה בצעקות אחרי שהיא שברה משהו והיא ברחה לחדרה בבכי. נזפתי בו בחזרה בגועליות, מולה. הוא אמר שהיא השתוללה בצהריים, בזמן שהייתי בעבודה, וגם דהרה הישר לכביש על אופניה. לא ידעתי איך להגיב ונאטמתי, בבת אחת תשושה לחלוטין, מאוכזבת מכולנו, רוצה לברוח אך בלי אנרגיות להקים את עצמי. המשכתי להתנהל באוטומטיות. הנזק ברקע. בינה לבינו, ביני לבינו, ביני לבין עצמי.

אולי במקום זה משהו אחר שהזנחתי: השאלון.
הפעם – הבהיר. כי הוא חבר כאן. ואני מדמיינת אותו כנפש אלגנטית. וכי מה שהוא פרסם היום ריגש אותי.

הספר האחרון שקראת?
פושקין – מחזות

איך היו קוראים לסרט/ספר המבוסס על חייך?
בשקט

מי ראוי/ה לגלם אותך בסרט?
ריצ'רד דרייפוס

ספר ילדים אהוב:
לובנגולו מלך זולו/ השבוי מזנדה

מה את/ה לובש/ת?
מכנסי כותנה אפורים, חולצת פולו בצבע ירוק זית, נעלי פלדיום מעור 

מהי הבדידות מבחינתך?
כיף      

מתחביבייך:
באך     

מתי לדעתך הזמן הכי מוקדם שסביר לשתות בו אלכוהול?
כוס יין לבן בארוחת בוקר מאוחרת.

איזו שפה היית רוצה לדבר שוטף ותקין?
צרפתית

האם לבלות שעה וחצי בשיטוטי יוטיוב לגיטימי בעינייך?
יותר מלגיטימי   

סטייל אייקון?
אין       

האם את/ה אוהב/ת את הגוף שלך?
התרגלתי          

הקלות הבלתי נסבלת של:
הזלזול 

מתנה שהיית רוצה לקבל ליום הולדת?
ביצוע של אחת מיצירות המקלדת של באך, שאין לי.

משהו שהיית מעדיף/ה לשכוח:
מקרים שבהם פגעתי באנשים.     

מוטו לחייך:
מאוד מאוד הווה שפל-רוח, שתקוות אנוש רימה      

עם מי היית רוצה לצאת לארוחת ערב?
באך     

משהו שתרצי/ה להתנסות בו לפני יום מותך:
צונזר    

חולשה שאת/ה מעריכ/ה בך או באחרים:
חולשות שמעריכים הם לא חולשות .

מה אלוהים/סיינט פיטר/מלאך כלשהו יגיד לך בבוא יומך?
עוד אחד הגיע.   

מהר:
רובי וויליאמס /  ג'סטין טימברלייק:
רובי.
עקבים / שטוח:
שטוח.
תרגום / מקור:
תרגום.
ארוחת בוקר / ערב:
בוקר.
קומדיות אמריקאיות/צרפתיות:
צרפתיות.
ספה / כורסה:
ספה.
ים / מדבר:
ים.
מדבר גובי / סהרה:
סהרה.
יוטיוב / פינטרסט:
יוטיוב.
לשון הרע / שקט תעשייתי:
לשון הרע.
להיתקע במעלית / בחניון:
חניון.
צלילה / צניחה חופשית:
צלילה.
עיניים / שפתיים:
עיניים.
שיער אפור / צבוע:
אפור.
עצלנות / דחיינות:
עצלנות.

לינק לשיר שהתנגן לאחרונה בראשך:

12 תגובות בנושא ״מזיקין"

 1. אני מתרשם (כמובן לא רק על בסיס הפוסט הזה, אלא על בסיס כלל הכתיבה שלך כאן) שהמתח בין קונפורמיזם לנון-קונפורמיזם הוא אחד המרכזיים בחייך (זה נכון כמובן לגבי כולנו, אבל אצלך זה נוכח במיוחד).
  היה מוזר ומענין לקרוא את השאלון שמילאתי די מזמן. ברור שלא הייתי עונה עליו היום בדיוק אותו דבר. תודה שפרסמת:)

  Liked by 2 אנשים

  1. אתה מוזמן למלא אותו שוב ואפרסם את גרסת 2020 🙂

   המתח הזה נוכח בחיי, כן. מלא מתחים נוכחים בחיי, מרוב מתח אין לי מושג מי מהם יותר נוכח.

   אהבתי

 2. נדמה לי שזו היית את שכשהייתי בהריון הזהירה אותי מפני קבוצות הורים בפייסבוק. אז אכן, הורים בפייסבוק נוטים לבקר ולשפוט בחירות של הורים אחרים (בעיקר בנושאי שינה, שלוחצים ליותר מידי הורים על הכפתורים הכי רגישים שלהם), וזה בעיקר משונה בעיניי. אני את הביקורת שלי על הורים אחרים (בעיקר כאלו שאני פוגשת בגני שעשועים) שומרת לעצמי. לא מצליחה להגיע למקום לא שיפוטי לחלוטין, למרות כל המקרים בהם בדיעבד הבנתי בחירות הוריות שקודם לכן ביקרתי.

  Liked by 1 person

  1. סביר להניח שאני הזהרתי אותך, באמת חוויתי סלידה עמוקה ואולי סוג של בגידה מטעם כלל האמהות שנמצאות ברשת. הטונים שלהן צורמים מאד. ההתחסדות, ידיעת-הכל, העליונות, הפטרונות. You name it.
   אני שיפוטית, שיהיה ברור. אבל אני לא מסווה את זה. אני יודעת שאני לא פועלת נכון ב-100% מהמקרים מול בנותיי, אבל אני לא מצטדקת או מסתירה. הורות זה משהו שלומדים בהליכה, לפחות עבורי. מבחינתי זה לא אינטואיטיבי ברמה שאחרות/ים מציגות/ים. וכן, בעקבות החמלה העצמית שאני מפעילה אקטיבית, יש בי יותר חמלה כלפי הורים מאשר פעם.

   Liked by 1 person

 3. (למה פתאום נהייתי זקנה ואני לא מוצאת איפה אוהבים פוסט 😦 )

  הצחקת עם ג'ואני. XD
  כולם רבים ומתפרקים, בטח בתקופה האחרונה. גם אנחנו, ממש היום. שבת ארוכה מידי, ילדים שפוכים ומחורפנים לקראת הסוף, הורים מאבדים סבלנות. גם רבנו על שנ"צ בשלב מסויים. -_-"
  לא יודעת אם יש לך תנאים להתאושש מהטיפול בתינוקת כדי להרגע ולהיות פנויה לחמול ולהכיל, זה אינטנסיבי מידי. תחזיקי מעמד, את כבר יודעת שזה עובר. הידיעה הזאת ממש עזרה לי עם ילדה #2. שולחת חיבוק וירטואלי.

  לא קוראים ביקורות על הורות, חבל על הזמן, זה סתם עושה רע בלב ולא תורם לכלום.
  (בעצם, זה כן תורם, יש אנשים שעושים קופה יפה מרגשות אשם וחוסר ביטחון הוריים, אז זה תורם לכיס שלהם. 😐 )

  Liked by 1 person

  1. (ראיתי שמצאת, אז תודה)

   זה טוב לשמוע שגם אחרים חווים את המתחים והתסכולים האלה. זתומרת, לא מאחלת לך, רק עזרת לי בכך שתיארת את זה.

   את צודקת לחלוטין, הסיבה היחידה שאני שורדת את התינוקת מס' 2 זה בגלל הידיעה שכל יום יעבור ומחר יגיע יום חדש. זה נשמע נורא, שלא ישתמע שאני לא נהינית לפעמים 🙂 אבל אין לי את החושך במנהרה שהיה עם הראשונה.
   תודה על החיבוק, בחזרה בחום ❤

   אהבתי

 4. כתוב מעניין מאוד. חושב שהעברית אלגנטית בדרכה שלה, למשל – נגיש הקצרצר ושאינו "חד" מול ה- accessible… אבל, סתם, יש מלים בלעז שלעולם לא תימצא להן חלופה ראויה בשפת עבר.
  יש לי חבר שחושב שהוא כוכב ב"TEAMS" , ואישית הנסיון שלי כמשתמש קצה רווי אכזבות, כשלונות וחוסר יכולת להפעיל את התכמה הפדגוגית במיטבה.

  Liked by 1 person

  1. יש המון מילים וביטויים והטיות מצויינות בעברית, לראייה – אני כותבת בעברית ולא בשפה אחרת או שפת האם.
   אבל אני לא מוצאת שהיא אלגנטית, ודווקא יש בחספוס הזה משהו טוב, נא, משהו שמסתובב סביב עצמו. איך בכלל אומרים 'אלגנטיות' בעברית? 🙂

   הנסיון שלי מול Teams כתוכנה הוא כשל מערכתי מתקדם, אבל נעזרתי במישהי שהתקינה לי את התוכנה מחדש וכעת היא בד"כ עובדת. לא הייתי בוחרת ללמוד או ללמד דרכה, זה נשמע כמו חוויה מתסכלת. היא משמשת אותי כאמצעי תקשורת עסקי ותו לא.

   Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s